خانه تماس با ما مقالات

بهترین زودپز های ایرانی و خارجی در سال ۲۰۲۱

بررسی و راهنمای خرید بهترین زودپز های موجود در بازار

با خرید زودپز و استفاده از آن، مکانیسم فشار بخار آب به کار رفته در آن پروسه طبخ غذا را تسریع می بخشد. از جمله غذاهای خوشمزه ای که در فرهنگ ایرانی محبوبیت بسیاری دارند، قرمه سبزی و آبگوشت است که اغلب مادرها و مادربزرگ ها این غذا ها را حرفه ای می پزند. در دوران قدیم برای پخت این غذاها، زمان و مراحل بسیاری پشت سر گذاشته می شد، سپیده دم غذا را بار می گذاشتند و بعد از سپری شدن ساعت ها در نهایت این غذای لذیذ آماده می شد. اما این روزها به خاطر مشغله  و فعالیت های بسیار و مشغول شدن بانوان در بیرون از منزل لوازم بسیاری اختراع شده و روی کار آمده است که به امور آشپزی سرعت می بخشد، یکی از این وسایل زودپز می باشد. قابلیت های زودپز ها و سایزهای آن ها در برند ها و مدل های مختلف، تفاوت دارد.با خرید زودپز شما در بازه زمانی کوتاهی یک آبگوشت لذیذ را تهیه می کنید. در حقیقت بسته به مایع و مواد مصرفی که داخل زودپز می گذاریم و نقطه جوش آن ها، کمی از مایعی که در غذا وجود دارد را به بخار تبدیل می کند و توسط بخار ایجاد شده به پروسه پخت غذا سرعت می دهد. این افزایش بخار سبب میشود حرارت و فشار داخل ظرف بالا رود و در آخر غذا خیلی سریع آماده شود و خاصیت های که در آن وجود دارند، حفظ می شوند.

 

معرفی بهترین مارک و برند زودپز ها در سال ۱۴۰۰

فروش ویژه

بهترین ها

رتبه تصویر عنوان امتیاز موارد بیشتر
1
زودپز فونیکس مدل ASAN22-6L ظرفیت ۶ لیتر
زودپز فونیکس مدل ASAN22-6L ظرفیت ۶ لیتر

2
زودپز لومنتا مدل LO-701 TRENTO گنجایش ۵ لیتر
زودپز لومنتا مدل LO-701 TRENTO گنجایش ۵ لیتر

3
زود پز دو قلو پنگوئن مدل DUDUKLU TENCERE ظرفیت ۷ و ۴ لیتر
زود پز دو قلو پنگوئن مدل DUDUKLU TENCERE ظرفیت ۷ و ۴ لیتر

4
زودپز پروانه مدل تک دسته ظرفیت ۵ لیتر
زودپز پروانه مدل تک دسته ظرفیت ۵ لیتر

5
زودپز تفال مدل Clipso Minut Perfect ظرفیت ۶ لیتر
زودپز تفال مدل Clipso Minut Perfect ظرفیت ۶ لیتر

6
زودپز فیسلر مدل Vitaquick گنجایش ۱۰ لیتر
زودپز فیسلر مدل Vitaquick گنجایش ۱۰ لیتر

7
زودپز پروانه مدل تک دسته ظرفیت ۷ لیتر
زودپز پروانه مدل تک دسته ظرفیت ۷ لیتر

8
زودپز فونیکس Clipso مدل KDS-6L ظرفیت ۶ لیتر
زودپز فونیکس Clipso مدل KDS-6L ظرفیت ۶ لیتر

9
زودپز یونیک مدل ۸۶۱۴ گنجایش ۵ لیتر
زودپز یونیک مدل ۸۶۱۴ گنجایش ۵ لیتر

10
۳- یار محیط زیست
۳- یار محیط زیست

بهترین ها

1

زودپز فونیکس مدل ASAN22-6L ظرفیت ۶ لیتر

2

زودپز لومنتا مدل LO-701 TRENTO گنجایش ۵ لیتر

3

زود پز دو قلو پنگوئن مدل DUDUKLU TENCERE ظرفیت ۷ و ۴ لیتر

4

زودپز پروانه مدل تک دسته ظرفیت ۵ لیتر

5

زودپز تفال مدل Clipso Minut Perfect ظرفیت ۶ لیتر

6

زودپز فیسلر مدل Vitaquick گنجایش ۱۰ لیتر

7

زودپز پروانه مدل تک دسته ظرفیت ۷ لیتر

8

زودپز فونیکس Clipso مدل KDS-6L ظرفیت ۶ لیتر

9

زودپز یونیک مدل ۸۶۱۴ گنجایش ۵ لیتر


فروش ویژه

فروش ویژه

رتبه محصول

5

نکات مهم و ضروری در هنگام خرید زودپز 

 

فواید تهیه غذا در زودپز

 

  • تهیه غذا در مدت زمان کم

در حقیقت بارز ترین دلیل فروش زودپز، صرفه جویی در وقت می باشد، شما می توانید اکثر غذاها را در کوتاه ترین زمان ممکن طبخ نمایید. در زندگی امروز، زمان نقش موثری دارد، به ویژه خانم های امروزی با توجه به فعالیت های بسیار نیاز به زمان بیشتر را بیش از گذشته احساس می کنند. با این وسیله، وقتی که بی خبر مهمانی به منزلتان می آید، هول نخواهید شد و به راحتی در مدت زمان کمی می توانید یک غذای خوشمزه تهیه کنید.

 

  • حفظ ارزش غذایی

براساس پژوهشات زودپز اکثر ویتامین ها و عناصر مغذی را در غذا حفظ می نماید. هنگامی که شما ۶ ساعت زمان مشخص می کنید که غذایتان حاضر شود، اکثر از ویتامین ها و ارزش مغذی آن بخار می شود. زودپز با کوتاه نمودن پروسه طبخ، اکثر ویتامین ها را نگهداری می کند و غذای سالم تری برای شما آماده می کند.

 

  • یار محیط زیست

این صرفه جویی در زمان، در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می کند، در حقیقت شما با مصرف گاز یا برق کمتری، غذای خود را طبخ می نمایید.

 

  • غذای خوش عطر و خوش طعم

تهیه غذا توسط زودپز، هیچ بو و مزه ای از غذا خارج نخواهد شد، در حقیقت کل این طعم ها در قابلمه می مانند. از این رو هم غذا خاصیت و ویتامین های زیادی دارد و هم بسیار لذیذ تر و خوش عطر تر خواهد شد. اگرچه اغلب شما جریانات بسیاری در رابطه با انفجار زودپز در گذشته نه چندان دور شنیده اید. ولی نگرانی به دل راه ندهید، روزانه فناوری هایی در محصولات آشپزخانه ارتقا پیدا می کند و سطح امنیت اکثر لوازم بالاتر می رود. لین روزها دیگر شاهد اینگونه داستان ها نیستیم و تکنولوژی پیشرفت نموده است. بنابراین اطمینان حاصل کنید که زودپز مانند فر و گاز امنیت دارد، اگرچه درصورتی که یک زود پز استاندارد و باکیفیت خریداری کنید و روش صحیحی را برای استفاده از آن پیش بگیرید. زودپز های گازی این مدل زود پزها توسط اجاق گاز، غذا را می پزند و دارای منبع انرژی جداگانه ای نیستند. وقتی که زودپز را روی حرارت شعله اجاق گاز خود بگذارید، کار خود را آغاز می کند و وقت زیادی برای راه اندازی آن نیاز نخواهد بود. در پروسه طبخ، حررات به شکل دستی توسط پیچ های شعله های اجاق گاز تنظیم می شود، اغلب این نوع زودپزها دارای تایمر نیستند و شما باید بیشتر مراقب آن باشید. این نوع زودپزها در مقایسه با انواع برقی بیشتر عمر می کنند، به ویژه درصورتی که جنس آن ها از استیل ضد زنگ باشد. نقاط قوت: دارای پروسه طبخ سریع تری هستند، به آسانی قابل حمل و جابجایی هستند و در قفسه کابینت جای می گیرند. در این مدل زودپز سطح فشار زودپز که به اصطلاح به آن PSI می گویند بالاتر است و دوام بیشتری دارند و به دلیل اینکه که تعرفه گاز در ایران نسبت به برق کمتر است، به صرفه تر می باشند. نقاط منفی: اکثرا تایمر ندارند از این رو باید حواستان به زمان پخت باشد و به شکل دستی حررات را تنظیم نمایید. زودپز های الکتریکی طرز استفاده از این مدل ها راحت تر است. شما قادر هستید اندازه ی حرارت را تنظیم نمایید و توسط تایمر، زمان لازم برای پخت را محاسبه وتنظیم کنید و بدون دلواپسی به امور دیگرتان رسیدگی کنید. از آنجایی که سطح فشار زودپز این مدل ها کمتر از مدل های گازی است، مدت زمان بیشتری لازم است تا غذا حاضر شود. به اندازه ی مدل های گازی عمر نخواهند کرد، ولی احتمال دارد بعضی از برندها چند سال بیشتر در آشپزخانه کمک رسان شما باشند. نقاط قوت: طرز استفاده ی آسانی دارند، دارای منبع انرژی جداگانه ای هستند و با تایمر آن ها می توان زمان پخت را تنیظیم کرد. نقاط ضعف: پرداخت هزینه بیشتری برای تهیه آن لازم است، پروسه طبخ غذا طولانی تر است، سطح فشار زودپز کمتر است. با توجه به موضوعات بیان شده، هردو مدل زودپز نقاط قوت و نقاط ضعفی دارند، در حقیقت شما باید بسته به خواسته هایتان و محل زندگیتان بهترین نوع را برای خود و اعضای خانه خود تهیه کنید. معیار های انتخاب زودپز مناسب

 

میزان فشار در زودپز در هنگام پخت غذا

سطح فشار زودپز یا PSI بر حسب پوند بر واحد اینچ مربع است. اندازه ی نرمال آن ۱۵ است که در اغلب زودپزها رعایت شده است. بنابراین پیش از خرید زودپز به این رقم توجه کنید. اغلب زودپزهای الکتریکی PSI  ۱۰ الی ۱۲ دارند، اگر که زودپز دارای PSI  پایین تری باشد در بازه زمانی کوتاه، نمی تواند غذای پخته و جاافتاده تهیه کند و سرعت کارکرد آن آهسته تر می شود.

 

امکان کنترل فشار در زودپز

فشار بعضی از زودپز ها را می توان تغییر داد. به عنوان مثال PSI ۶ تا ۸ کم، ۸ تا ۱۳ میانه و ۱۳ تا ۱۵ بالا در محصول خود قرار داده‌اند و یا از اصطلاحاتی مانند طبخ آرام، گرم نمودن و… به کار برده اند، که با مطالعه دفترچه راهنما می توانید از زمینه های کاربرد هر کدام از این گزینه ها مطلع شوید. برای مثال تنظیمات PSI کم برای غذاهایی دریایی مثل خاویار، ماهی و یا صیفی جات کارایی دارند. بعضی از زودپزها ویژگی زودپز و پلوپز را باهم در یک دستگاه دارند. اگر که آشپزخانه شما کوچک است تهیه این کالاهای چندمنظوره به شما توصیه می شود.

 

امنیت بالا در انواع زودپز ها

زودپز شما باید ایمن باشد و به صورت استاندارد طراحی و ساخته شده باشد. درب آن به خوبی بسته و محکم شود و هوای داغ از فضای میان درب به بیرون نرود. به حالت خودکار تا وقتی که همه ی بخار خارج نشده است، درب آن باز نشود زیرا در غیراینصورت موقع باز نمودن، درب آن شدیدا خواهد سوخت. دستیگره های آن از استحکام بالایی برخوردار باشند تا بتوانید به آسانی آن را جابجا کنید، هرچه زودپز بزرگتر باشد، دستگیره های آن نیز باید محکم تر باشند. سوپاپ اطمینان طبق استاندارد ها طراحی و تولید شده باشد تا وقتی که فشار درون زودپز زیاد شد، به صورت خودکار این هوای گرم اضافه را از خود خارج نماید.

 

قیمت زودپز ها

بسته به سایز، میزان PSI و مارک، زودپزها رنج قیمت متفاوتی دارند. مدل الکتریکی این زودپزها قیمت بالاتری دارند و نیز از آنجا که تعرفه برق در ایران بیشتر از گاز می‌باشد، برای استفاده در بازه زمانی طولانی، هزینه های زیادی را همراه خواهد داشت. به هیچ وجه قیمت را معیار خرید قرار ندهید زیرا یک زود پز بی کیفیت یا کم کیفیت احتمال دارد خطرات بسیاری را به بار آورد. اما درمجموع استفاده از زودپز باعث کاهش هزینه ها می‌شود، زیرا برای پخت غذا، از انرژی و وقت شما را صرفه جویی می کند.

 

سایز و گنجایش زودپز

در حین خرید، سایز زودپز را باید از دو منظر بررسی کنید، اینکه معمولا برای چه تعدادی غذا تهیه می کنید و اینکه آیا جای مناسب در آشپزخانه برای گذاشتن آن دارید. زودپزهای برقی معمولا از اندازه کوچک تری برخوردارند. گنجایش زودپزها طبق لیتر گفته می‌شود. معمولا برای دونفر زودپز چهار لیتری بسنده می کند و برای یک خانواده ۴ الی ۷ نفره سایز ۸ تا ۱۰ لیتری آن مناسب است. اگرچه شما می توانید زودپزهای چند ظرفیتی که گران تر هستند خریداری کنید که امکان تغییر سایز قابلمه در آن وجود دارد.

 

سوپاپ فشار بخار

محفظه خروج بخار بر روی این محصولات، یکی از قسمت های حائز اهمیتی است که باید به آن دقت کرد. این شیر خروج، بخار اضافی را از مخزن به بیرون می فرستد. درحقیقت زمانی که فشار بخار زیاد شد، صدای سوتی تولید می شود که شخص را از خطر مطلع می کند. لذا این بخش از زودپز را جدی بگیرید.

 

جنس بدنه ی زودپز

اغلب زودپز ها بدنه ای از جنس استیل ضد زنگ و آلومینیوم دارند. آن هایی که از جنس استیل ضد زنگ هستند برخلاف مدل های آلومینیومی دوام بیشتر، وزن سنگین تر و قیمت بالاتری دارند. درضمن زودپز استیل غذا را سریع تر گرم می کند و از طرفی برای مدت بیشتری غذا را گرم نگه می دارد و از لحاظ مصرف انرژی بهینه است. ملاک هایی که گفته شد از مهم ترین معیارها هنگام خرید زودپز هستند. همچنین معیارهای دیگری وجود دارد که بد نیست است بعد از این ملاک های اولیه بسته به نیازتان در نظر گرفته شوند:

 

ظرف بخارپز

بعضی از زودپزها قفسه یا سبد بخارپز دارند که توسط آن می توانید سبزیجات و مواد مصرفی را با بخار تولید شده بپزید و این زمینه را ایجاد می کند ککه همزمان دو غذا تهیه کنید.

 

راهنمای تهیه غذا در زودپز

این روزها دستور پخت هر مدل غذایی در اینترنت پیدا می شود. ولی بعضی از زودپزها راهنمای آشپزی دارند. در حقیقت آن‌ها به شما یاد می دهند که به چه روشی با زودپزتان انواع غذا ها را بپزید.

 

گارانتی های انواع زودپز ها

گارنتی بیانگر این است که یک کمپانی همواره پشتیبان محصولاتش است. وجود گارانتی سبب می شود شما با اطمینان خاطر زودپز را خریداری نمایید اگرچه امکان دارد  هیچوقت به کارتان نیاید اما با این وجود یک نمره مثبت محسوب می شود.

 

سوالات متداول بهترین زودپز های ایرانی و خارجی در سال ۲۰۲۱

فروش ویژه