خانه تماس با ما مقالات

فروش ویژه

وکیل کیست؟

وکیل کیست و وکالت چه وظایفی دارد؟

 

وکیل کیست


برای پاسخ به پرسشی که موضوع این مقاله را در بر گرفته یعنی تعریف چیستی وکالت به زبان ساده باید گفت وکیل کسی است که از طرف افراد و یا شخص خاصی مسئول انجام کاری می شود که این مسئولیت را طبق قراردادی که بین طرفین مشخص است تنظیم می کنند.
 پس وکالت به طور کلی یعنی قراردادی که بین افراد و اشخاص خاصی منعقد می شود که هدف آن قرارداد مامور شدن شخص وکیل برای انجام اموری است که در قرارداد مشخص و معین شده است. برای نمونه می توان این مثال را برای درک بهتر مفهوم وکیل زد، زمانی که مردی به همسر خود اختیار و وکالت در طلاق را می دهد زن وکیل مرد برای طلاق می شود و می تواند هر زمانی که بخواهد خود را به وکالت از مرد مطلقه کند این قرارداد بین زن و مرد وکالت است اما در چارچوب و موضوع تعیین شده زن حق انجام موضوع قرارداد را دارد.

برای درک بهتر کلمه وکیل و کارهایی که برای پرونده ها و امور دیگر انجام میدهد بهتر است تعریف وکیل و وکالت را در این مقاله مطالعه نمایید با استفاده از این مطالب بهترین وکیل تهران را شناسایی کرده و با خیالی آسوده انجام روند پرونده را به او بسپارید.

 

وکیل از نظر عرف و جامعه

 

وکیل از نظر عرف و جامعه


 این تعریفی که ارائه شد مفهوم کلی وکالت را در بر دارد اما در حال حاضر افراد جامعه وکیل را شخصی می دانند که با بستن قرارداد با شخص دیگری به جای او در دادگاه ها و محاکم برای دفاع حاضر می شود و به دفاع از موکل خود می پردازد.
با توجه به این مفهوم عرفی که در بین مردم جامعه رواج دارد و مفهومی که در بالا به آن اشاره شد باید برای پاسخ به این پرسش که وکیل کیست گفت: وکیل کسی است که در آزمون وکالت که از طرف ۲ نهاد یکی کانون وکلا و دیگری قوه قضاییه پذیرفته می شود و بعد از عبور از دوره کارآموزی و فراگیری مهارت های مشخص شده و قبولی در آزمون اختبار به شغل وکالت مشغول می شود. البته لازم به ذکر است که به کارآموز وکالت قل از قبولی در آزمون اختبار هم وکیل گفته می شود و اجازه و صلاحیت وکالت در دعاوی به غیر از برخی پرونده ها که در قانون مشخص شده است را دارد.
با توجه به مواردی که بیان شد وکیل با انعقاد قرارداد به صورت حضوری و یا الکترونیکی صلاحیت وکالت در اموری را که موکل تعیین می کند و از وکیل درخواست می کند را دارد. در قرارداد موکل تعیین کننده اختیارات و چارچوبی است که وکیل می تواند آنها را انجام دهد، می باشد.

 

وظایف وکیل در قرارداد وکالت چیست؟

 

وظایف وکیل


وکیل با توجه به تعهدات قانونی که نسبت به موکل خود دارد باید به بهترین شکل ممکن از او در مراجع و محاکم مختلف دفاع نماید و بهترین راهکارهای قانونی را به موکل خود بگوید تا موکل به حق و حقوق قانونی برسد، البته این که موکل ه حق و حقوق خود برسد یا نه وظیفه وکیل نیست زیرا وکیل نمی تواند به نتیجه خاصی تعهد کند به اصطلاح حقوقی وکالت تعهد به وسیله است نه به نتیجه یعنی وکیل باید تلاش خود را به کار ببندد تا با انجام فعالیت بهتر موکل را به نتیجه قانونی برساند.

اگر بین دو طرف قرارداد انجام کاری به نیابت وجود داشته باشد می توان این قرارداد را، قرارداد وکالت نامید که در این قرارداد حدود و اختیارات وکیل قید شده است، وکیل باید طبق قرارداد و مطابق با اعمالی که موکل از وکیل می خواهد رفتار نماید پس بنابراین وکیل نمی تواند خارج از حدود تعیین شده در قرارداد کاری برای موکل خود انجام دهد مگر به توافق رسیده باشند در غیر این صورت وکیل مرتکب عملی خارج از قرارداد شده است که از طریق مراجع صلاحیت دار قابل پیگیری است.

 

چه کسی می تواند برای خود وکیل اختیار کند؟


شاید سوال دیگری که در ذهن شما شکل بگیرد این است که چه کسی می تواند برای خود وکیل اختیار کند و وکالت انجام امور خود را به شخص دیگری بسپارد؟ پاسخ این سوال مشخص است، هر شخصی چه اشخاص حقیقی و چه اشخاص حقوقی میتوانند برای انجام امور حقوقی و کیفری خود به شخص دیگری نیابت یا همان وکالت دهند تا وکیل مورد نظر طبق قرارداد تنظیم شده مسئولیت انجام کارها و پیگیری پرونده ها را داشته باشد. همانطور که اشاره شد اشخاص حقوقی، مانند شرکت ها هم می توانند شخصی را به عنوان وکیل خود انتخاب نمایند. وکلای بسیاری هستند که در زمینه وکالت در امور شرکت ها مهارت و تجربه بالایی دارند، مدیران شرکت ها می توانند این وکلای زبده را برای پیگیری امور شرکت برگزینند.
 


نکات کاربردی در انتخاب وکیل 

نکات کاربردی در انتخاب وکیل

از مهم ترین نکاتی که باید در زمان انتخاب یک شخص که عهده دار انجام کار های ما در پرونده های حقوقی و کیفری است در نظر داشته باشیم و در زمان انتخاب آنها را در نظر بگیریم داشتن دانش و اطلاعات غنی و گسترده در موضوع مورد درخواست ما است.

تمامی وکلا در رشته حقوق تحصیل نموده اند و دانش حقوقی بالایی دارند و می توانند در حوزه های مختلفی وکالت نمایند. اما برخی از وکلا در موضوعات به خصوصی تبحر و مهارت بسزایی دارند و دانش و تجربه خود را در موضوعات خاصی بالا می برند. 

برای نمونه برخی از وکلا در زمینه املاک برخی در موضوعات مختلف خانواده و برخی در موضوعات دیگر تخصص و دانش بیشتری دارند. برای انتخاب بهترین وکیل تهران باید در صدد پیدا کردن و جستجوی این قبیل وکلا باشید تا روند پرونده سریع تر و در بی نقص ترین حالت ممکن رسیدگی و پیگیری شود. 

علاوه بر تخصص که یکی از اساسی ترین نکات در انتخاب وکیل است، داشتن برخورد خوب و صلاحیت اخلاقی نیز از جمله نکاتی است که انتخاب وکیل را برای شما آسان تر می کند. البته تمامی وکلا سوگند نامه حفظ شرافت و اخلاق را در زمان شروع به کار داشته اند. 

 

نظرات مشتری

فروش ویژه

فروش ویژه

فروش ویژه