خانه تماس با ما مقالات

فروش ویژه

تاریخچه ساز گیتار

 
تاریخچه گیتار و مبدا ساز گیتار


 
گیتار
در ابتدای این مقاله  یعنی تاریخچه گیتار به بررسی چگونگی به وجود آمدن این ساز پرطرفدار می پردازیم. در واقع در تاریخچه گیتار آمده است که گیتار معمولاً شش سیم دارند .
 معمولا گیتار در برابر بدن نوازنده نگه داشته می شود و با کوبیدن یا کندن سیم ها با دست غالب، در حالی که مقارن با تنگنا دادن سیم های انتخاب شده روی فرها با انگشتان دست مخالف، نواخته می شود.

برای بررسی و راهنمای گیتار مناسب خود می توانید به صفحه بهترین گیتار مراجعه کنید.


در پیشینه و مبدا ساز گیتار  بیان شده است که برای ضربه زدن به تارها از یک پلکتروم یا انگشتان تکی استفاده شود. در مبدا ساز گیتار به این مورد نیز اشاره شده است که صدای گیتار یا به صورت آکوستیک، با استفاده از محفظه ای بر روی ساز پخش می شود، یا بدست یک پیکاپ الکترونیکی و یک آمپلی فایر تقویت می شود.
گیتار به عنوان کوردوفون طبقه بندی می شود - به این معنی که صدا توسط یک سیم ارتعاشی که بین دو نقطه ثابت کشیده شده تولید می شود. از لحاظ تاریخچه گیتار باید عنوان نمود، یک گیتار از چوب ساخته می‌شد و همچنین سیم‌های آن از کت گوت ساخته می‌شد.

گیتار ماله کجاست؟ در ابتدا باید سه نوع اصلی گیتار را بشناسیم وبررسی نماییم ، و در ادامه پاسخگویی این سوال که گیتار ماله کجاست خواهیم بود.
گیتار کلاسیک، گیتار آکوستیک سیم فولادی یا گیتار الکتریک؛ و گیتار هاوایی . گیتارهای آکوستیک سنتی که از نخستین گیتار ها به شمار می روند. دربرگیرنده گیتار تخت  یا گیتار آرک تاپ است که برخی مکان ها به آن "گیتار جاز" می گویند.
 در تاریخچه گیتار نیز مشاهده می شود که بیان شده صدای گیتار آکوستیک توسط تکان سیم ها تولید می شود که توسط بدنه توخالی گیتار تقویت می شود که به مانند یک اتاق طنین انداز عمل می کند. در ادامه پاسخ خود را از سوال بومی بودن گیتار کلاسیک یعنی گیتار ماله کجاست؟  دریافت می نماییم. گیتار کلاسیک اسپانیایی بیشتر به‌عنوان یک ساز تکنواز با به کارگیری یک تکنیک انگشتی کلی نواخته می‌شود که در آن هر سیم به‌صورت جداگانه بدست انگشتان نوازنده کنده می‌شود،. اصطلاح «انگشت‌چینی» می‌تواند به سنت خاصی از نواختن گیتار فولک، بلوز، بلوگرس و کانتری در ایالات متحده اشاره داشته باشد.
 
تاریخچه گیتار الکترونیک: گیتارهای الکتریک، برای اولین بار در سنه 1937 ثبت نوآوری شدند، از یک پیکاپ و تقویت کننده بهره‌گیری می کنند که صدای ساز را به اندازه کافی بلند می کند تا شنیده شود، اما در ضمن تولید گیتارهایی با بلوک چوبی جامد را که نیازی به محفظه رزونانسی ندارند، شدنی می سازد.گیتارهای در دهه های 1960 و 1970 آغاز به استیلا و تسلط بر بازار گیتار کردند. آنها کمتر مستعد بازخورد صوتی ناخواسته هستند. همانند گیتارهای آکوستیک، گونه های مختلفی از گیتارهای الکتریک وجود دارد، از جمله گیتارهای توخالی، گیتارهای آرکتایپ، البته باید بدانید که گیتارهای سخت که به طور کلی در موسیقی راک استفاده می‌شوند.


تاریخچه گیتار

 


و اما تاریخچه گیتار، پیش از آن که گیتارهای الکتریکی  پدید بیاید و همچنین قبل از آن که مواد مصنوعی در ساخت گیتار به کار رود ، گیتار را این گونه تعریف می‌ کردند: که گیتار  سازی با دسته‌ی بلند و باره‌دار، صفحه‌ی صدای مسطح از جنس چوب، محفظه‌ی صدا و سطح پشتی بدون کمان و معمولا در دو طرف دارای انحنا می باشد. در تاریخچه گیتار و مبدا ساز گیتار نام و عنوان گیتار، برای اشاره به چند نوع کوردوفون که در زمان های  قرن دوازدهم میلادی، در سر تا سر اروپا ساخته و کاربرد می‌شد، به کار گرفته می شد.
 
اگر بخواهیم تاریخچه گیتار را بررسی کنیم باید بگوییم: در تاریخچه گیتار و پیشینه این ساز پر طرفدار یک تصویر حکاکی شده بر سنگی با قدمت ۳۳۰۰ سال، مربوط به آسیای صغیر و سوریه‌ی امروز، را سرودخوان را نشان می‌دهد که سازی زهی به دست گرفته و این کهن ترین تصویر از کوردوفون‌ها است. اگر دقیق تر بخواهیم عنوان نماییم، بر لوح‌های گلی بابل نیز مردمی را می توان مشاهده نمود که سازی در دست دارند و این ساز، شباهت زیادی به گیتار دارد. این‌ موارد، می‌توانند نشان‌دهنده‌ی نخستین گیتار و ریشه‌های گیتار در تمدن بابل باشند.
 
کلمه‌ی جدید و نوین گیتار، از دوران قدیم و تاریخچه گیتار، به انواع گوناگونی از کوردوفون‌ها نسبت داده می‌شده و این امر باعث سردرگمی در ارتباط با اسم گیتار می‌شود.گیتار در زبان های مختلف به گونه های تا حدودی متفاوت عنوان می شود. اولین گیتار ماله کجاست؟ میتوان عنوان نمود که نخستین گیتار را اسپانیایی ها نام گذاری نمودند؛ خود این کلمه‌ی اسپانیایی، از واژه عربی اندلسی قیثاره و مشابه لاتین آن cithara (که از واژه‌ی یونانی کهن Kithara می‌آید) گرفته شده است. در تاریخچه گیتار میتوان دید نام Kithara، در چند جا از کتاب مقدس مسیحیان به دیده شده که البته در ترجمه‌ی کتاب مقدس مسیحیان به زبان انگلیسی، کلمه‌ی Kithara را هارپ ترجمه کرده‌اند.
البته تاریخ دقیقی برای پیدایش گیتار و دانستن تاریخچه گیتار در دست نیست. پس بر همین اساس نیز نمی توان به صورت دقیق بیان نمود که گیتار ماله کجاست. با آنکه سیر پیدایش و شکل‌گیری نخستین گیتارها در تاریخ اسپانیای قرون‌وسطا گم شده است، ولی از دو ساز به‌عنوان اثرگذارترین پدران گیتار امروزین یاد می‌شود؛ اولی سازیست اروپایی به اسم لوت و دومی  هم خانواده چهار سیم آن عود می باشد که در قرن هشتم بدست مرد ها به ایبریا اسیر شد.

 


 
اما جالب است بدانیم که تاریخچه گیتار در سال‌ ۱۲۰۰ میلادی، حداقل دو ساز با اسم گیتار در اسپانیا به وجود آمد و بدست نوازندگان مشهور و به نام نواخته می‌شده است: نخستین گیتار به اسم Guitarra latino (یا همان گیتار لاتین) و گیتار بعدی به اسم Guitarra morasca یا (گیتار مورویی). گیتار مورویی، دارای بدنه‌ای با پشت گرد و محدب، فینگربورد عریض و چندین حفره صدا بود و گیتار لاتین، با‌ دسته‌ی باریک‌تر و فقط یک حفره صدا، از گیتار مورویی جدا می‌شد. در اواخر ا قرن ۱۴ میلادی، رفته رفته واژه‌های توصیفی “moresca” یا “morisca” و “latina” از میان برداشته شد و از این دو نوع کوردوفون، با اسم نخستین گیتار ها در تاریخچه گیتار یاد می شود.

 

اولین گیتار

اولین گیتار جهان احتمالا  در اوایل قرن شانزدهم در  کشور اسپانیا ساخته شد. این گیتار زیاد شبیه به گیتارهای امروزی نبود و صدای گوش نواز امروزی هم نداشت ولی شروعی بود برای اختراع محبوب ترین ساز جهان که امروزه در سراسر دنیا نواخته میشود و هنرجویان زیادی را به سمت نواختن این ساز ترقیب میکند.


اولین سازنده گیتار کیست؟


داستان های مختلفی درباره ی ساخت اولین گیتار وجود دارد بعضی میگویند در اسپانیا ساخته شد بعضی معتقدند از ساز سه تار ایرانی برگرفته شده و ریشه ی ایرانی دارد و داستان هایی نظیر این دو.
سازنده گیتار اولیه هنوز مشخص نیست زیرا ساز گیتار در سال ها متمادی تا امروز دستخوش تغییراتی اساسی شده که هرکدام به اسم شخصی ثبت شده و نمیتوان گفت که آن شخص سازنده گیتار است بلکه فقط با تغییراتی بر روی گیتار اولیه به گیتاری جدید با خصوصیات و امکانات تازه رسیده است. با این وجود میتوان گفت سازنده گیتار یک نفر نیست بلکه تعداد زیادی سازنده گیتار تا به امروز با کمک از طرح های اولیه گیتار، گیتار جدیدی اختراع کردند، و نام خود را بعنوان اولین سازنده گیتار در جهان معرفی کردند.


تاریخچه گیتار مسیری طولانی را بعد از این طی می‌کند که در مسیر گیتاری قرار بگیرد که در حال حاضر ما آن را می شناسیم . این سیر دگرگونی و تحول که از حوصله‌ی این مطلب بیرون و باعث اطاله این مبحث می انجامد را به مقالات دیگر وامی‌گذاریم تا بتوانیم به انواع این ساز دوست داشتنی و پرطرفدار بپردازیم.

 

نظرات مشتری

فروش ویژه

فروش ویژه

فروش ویژه